Informacje podstawowe

Nie będziemy zajmować się zbytnio historią, warto wspomnieć nazwisko „stworzyciela” terminu Billa Molisona, oraz jego ucznia, o imieniu Geoff Lawton, który bardzo skutecznie promuje permakulturę na całym świecie.

Słowo permakultura pochodzi od połączenia dwóch słów w języku angielskim: PERMAnent agriCULTURE, bądź PERMAnent CULTURE, czyli tłumacząc trwała, ciągła agrykultura, bądź kultura. Chodzi tu o jak najmniej inwazyjną aktywność człowieka na ziemi aby zapewnić sobie i przyszłym pokoleniom warunki do życia w zgodzie i harmonii z Naturą. Trwałość nie oznacza tu, że wszystko pozostaje takie same, chodzi tu o stabilność, o przywracanie żyzności glebie, zachowanie czystości wód, rozsądne gospodarowanie zasobami naturalnymi, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii,  zróżnicowaną biologicznie uprawę ziemi, rozkwitające samowystarczalne lokalne społeczności, społeczną sprawiedliwość, pokój i dostatek.

Podejście permakulturowe łączy w sobie 3 aspekty:
1. Zasady Etyczne,
2. Zrozumienie Jak Działa Natura,
3. Projektowanie W Oparciu o Systemy Naturalne.

Ta unikalna kombinacja tworzy system wspierający proces powstawania samowystarczalnych, agrykulturowo produktywnych, nie zanieczyszczających środowisko i zdrowych siedlisk ludzkich. W wielu przypadkach oznacza to dostosowywanie już istniejących siedlisk, w innych przypadkach oznacza projektowanie całkowicie nowych od podstaw. Obydwa przypadki oferują nam interesujące wyzwania oraz możliwości.

Jedna rzecz jest pewna. Permakultura to fascynujący temat, z wieloma aspektami, wciąż ewolujący, w zależności od liczby osób zajmujących się nim, od wymiany doświadczeń, czy warunków atmosferycznych w jakich się rozwija. Jednak zasady podstawowe są niezmienne, pewnego rodzaju permakulturowe aksjomaty, takie jak: „Pracuj w zgodzie z Naturą, nie przeciwnko niej”, „Nie ma problemów – są tylko rozwiązania”, czy „Co jest dla jednego odpadkiem, dla drugiego jest surowcem”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s