Magazynowanie Energii

Zasada ta mówi o wychwytywaniu i przechowywaniu energii w środowisku, przy pomocy naszych domów i budynków gospodarczych, czy nawet w społeczeństwie. Gdyby dla porównania podać przykład konta bankowego, zasada ta sugeruje sposób myślenia jak powiększać nasz kapitał, a nie bazować na odsetkach.

Zdecydowana większość energii dostarczana jest przez słońce, która następnie wychwytywana jest przez rośliny, które nauczyły się w bardzo sprytny sposób przy pomocy energi słonecznej wytwarzać węglowodany oraz tlen. Ten niezwykły proces fotosyntezy napędza cały ekosystem planety. Bez roślin wręcz nie jesteśmy zdolni żyć, to dzięki nim mamy choćby wystarczającą ilość tlenu aby móc oddychać. Musimy odbudować „kapitał natury ” w celu stworzenia podstaw dla samowystarczalnego, zrównoważonego społeczeństwa.

Magazynowanie energii w terenie

Jako projektanci permakulturowi staramy się tak aranżować przestrzeń aby zmaksymalizować na niej ilość przechwytywanej i magazynowanej energii. Realizujemy to zazwyczaj poprzez powiększanie zróżnicowanej “biomasy” – roślin, drzew, lasów, sadów ogrodowych, łąk, stawów, itd. Gdziekowliek to możliwe staramy się pracować nad rewitalizacją gleby. Zdrowa gleba to zdrowe jedzenie, a zdrowe jedzenie to zdrowi ludzie. Zdrowa, żyzna gleba zatrzymuje w sobie też znacznie więcej wody deszczowej, a także spełnia ogromną rolę. Jest największym i najważniejszym na świecie, żywym magazynem węgla. Zatem dzięki uważnej obserwacji, możemy zaplanować w jaki sposób „pomóc” naturze w jeszcze większym i wydajniejszym gromadzeniu, przetwarzaniu i magazynowaniu energii. Możemy zaprojektować małe tamy, stawy i wodne oczka, które mogą wykonywać dla nasz bardzo pożyteczną prace.

Wychwytywanie i przechowywanie energii w budynkach

Możemy tak zaprojektować nasze domy i pomieszczenia aby one również wyłapywały energię. Systemy pasywnego ogrzewania pomagają nam ogrzewać nasze budynki znacznie redukujac koszty, a inne technologie słoneczne takie jak panele fotowoltaiczne, czy słoneczne podgrzewacze wody również zbierają i magazynują energię słoneczną w bateriach, czy dobrze izolowanych pojemnikach wodnych, np: bojlerach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s