Obserwacja $ Interakcja

Obserwacja to klucz do permakultury. Rozwijanie zdolności obserwacyjnych jest sprawą bardzo istotną jeśli chcemy zaplanować dobrze funkcjonujący permakulturowy ekosystem.

Poprzez analizę naturalnych schematów działania natury i wzorów zachowań społecznych jesteśmy zdolni wyciągnąć wnioski, które potem możemy użyć w naszej pracy nad projektem. Odnosi się to do zasady “Pracuj w zgodzie z naturą nie przeciwko niej”. Abyśmy byli zdolni do działania w zgodzie z naturą musimy dobrze wiedzieć jak ona działa.

Zazwyczaj w naszej pracy mamy do czynienia z systemami bardzo złożonymi – nawet mały ogród może być niewiarygodnie zróżnicowany, a mnogość interakcji w nim zachodzących jest oszałamiająca. Zatem zasada obserwacji sugeruje nam abyśmy podejmowali możliwie jak najmniejsze kroki jakie wydaje nam się, że są konieczne, aby dokonać zmian jakich oczekujemy i uważnie obserwowali rezultaty. W ten sposób możemy w łatwy sposób zaprzestać, zmienić, bądź kontynuować nasze działanie w zależności od rezultatów, bez powodowania zbyt dużych problemów.

Właściwie porażka jest często bardzo pożyteczna, mówi się iż stanowi ona filar sukcesu. Jeśłi wyciągamy z niej wnioski i uczymy się, i uczenie się jest tu sprawą kluczową. Nasza zasada przypomina nam, że w permakulturze chodzi o ciągły proces poznawczy. Jeśli mamy do czynienia z jakimś problemem wymienia się etapowe podejście przy jego rozwiązywaniu:

1.Określamy jasno problem, badź wyzwanie przed jakim stajemy,
2. Rozważamy realistyczne warianty działań,
3. Wybieramy najlepszą opcje,
4. Obserwujemy rezultaty,
5. Wyciagamy wnioski z obserwacji,
6. Podsumowujemy rezultaty, i

w ten sposób rozpoczyna się nowy etap nauki. Samą obserwacją nic nie zdziałamy, a same działanie bez wiedzy przynieść może więcej szkód niż pożytku. Dobrze jest zatem znaleźć balans pomiedzy obserwacją a działaniem.

Reklamy

2 komentarze do “Obserwacja $ Interakcja

  1. Dodał bym że przydatne jest minimum wiedzy z produkcji roślinnej by nie minęły lata zanim zorientujemy się dlaczego nasza marchewka nie chce urosnąć na piasku w cieniu kasztana jadalnego na którego owoce czekamy już 6 lat

    • Jak najbardziej. Zgadzam sie. Nawet nie takie minimum jest potrzebne, na szczescie to nie fizyka kwantowa, nie są to sprawy jakoś wyjątkowo skomplikowane. Nie każdy też musi zajmować się ogrodnictwem. Bioróżnorodność to stabilność. Ktoś może woleć na ten przykład stolarke i budowe domów, jemu wiedza o marchewkach niekoniecznie musi służyć. Dobrze jednak aby wszyscy podstawy, etyke i zasady permakultury znali, wtedy współpraca może być bardziej wydajna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s