Zbieraj Plon

Właściwie nasze zasady moglibyśmy ochrzcić mianem permakulturowych przykazań. Kolejne z nich mówi nam abyśmy za każdym razem kiedy projektujemy jakąś przestrzeń umieszczali w niej elementy dające jakieś plony. Mówiąc o plonach mamy na myśli nie tylko pożywienie, ale również inne przydatne człowiekowi produkty, takie jak włókna na ubrania czy papier, oleje, czy też biomasę na kompost, czy odzysk energii. Niefortunnym jest fakt, iż obecnie często mieszkamy w miejscach gdzie jedynym źródłem pożywienia jest sklep. Często spacerując do takiego sklepu mijamy parki, które obsiane są całą masą roślin i drzew ozdobnych. Pomyślmy czy to nie „marnotrastwo” przestrzeni? Ilu ludzi mogłoby wyrzywić się z takiego parku, gdyby zasadzić w nim wieloroczne warzywa i drzewa owocowe? Nie wspominając już o niezwykłej mocy integrującej lokalne społeczności. Ilu ludzi mogłoby wspaniale i twórczo spędzić czas, wspólnie pielęgnując takie parki, poznając się bliżej, mogliby zacząć prowadzić bogate życie społeczne.

Permakultura kładzie nacisk na samowystarczalność. Zaleca nam abyśmy starali się zaspakajać jak najwięcej z naszych podstawowych potrzeb, przy pomocy naszych własnych środków. Czasami mogą one przybierać postać symbolicznej sałaty chodowanej na oknie, bądź pomidorków i truskawek chodowanych na małej działeczce, ale w skali masowej takie drobne hodowle domowe mogą stanowić  dla nas główne źródło naszego pożywienia. Nie powinniśmy dłużej polegać na globalnym systemie produkcji żywności, tymbardziej iż niedługo może nie być wystarczająco paliw aby to pożywienie do nas dostarczyć. O wątpliwej wartości odżywczej takich roślin pochodzących z klasycznych monokulturowych upraw nie ma co nawet wspominać.

Permakultura kładzie nacisk również na wykorzystywanie roślin, które są jak najbardziej użyteczne w produkcji pożywienia, włókien, produktów medycznych, paliw, itd… Nie obawiajmy się, że taki ekosystem jest brzydki czy też nudny. Istnieją tysiące niezwykle użytecznych roślin, które tworzą przepiękne ekosystemy. A piękno jest dodatkowym, nieco abstrakcyjnym plonem takiego użytecznego, żyznego projektu.

Jak mawiał Bill Mollison :„Wydajność systemu naturalnego jest nieograniczona, ograniczać ją jedynie może wiedza i wyobraźnia projektanta”. Przyjrzyjmy się naszemu przykazaniu o zbieraniu plonów z innej strony. Nie jest to coś co robimy raz, ale raczej pewnego rodzaju proces twórczy, który pomaga nam w prowadzeniu naszego domu, wprowadzaniu zmian, oraz projektowaniu nowych przestrzeni życiowych. Powinniśmy kreatywnie przyglądać się naszemu otoczeniu i szukać miejsc gdzie możemy coś ulepszyć, bądź posadzić jakiś nowy gatunek.

Jeśli stworzymy nasze domy i osady tak, aby dawały najwydajniesze plony z możliwych, spokojnie możemy zredukować powierzchnię ziemi, jaka potrzebna jest nam do zaspokojenia naszych podstawowych potrzeb takich jak: pożywienie, schronienie, ubranie, itd… Nasz współczesny system agrykultury pożera wielkie zasoby energetyczne, oraz zabiera olbrzymie obszary ziemi uprawnych, wykorzystując z nich może 10 procent możliwej wydajności. Na dodatek proces ten degraduje glebę i prowadzi do całkowitej jej sterylizacji. A zatem pamietaj: „Zbieraj plony”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s